راهنمای مراقبت

روش صحیح تمیز کردن طلا و جواهرات

طلا علاوه  بر ارزشی که دارد بیشتر برای زیبایی بخشی به بدن ما استفاده می شود. اما این زیبایی تنها زمانی جلوه می کند که طور مرتب و منظم طلاها را تمیز کنیم. اگر به هر دلیل طلای شما کثیف باشد دیگر مانند سابق جلوه و نما ندارد و حتی موجب بدگوی از شما می شود. با توجه به اینکه گردنبند ها بیشتر کثیف می شوند و زودتر درخشش خود را از دست می دهند در این مقاله درباره نحوه تمیز کردن گردنبند طلا اطلاعاتی به شما ارائه  خواهیم کرد.

تمیز نکردن گردنبند طلا و سایر جواهرات باعث کاهش درخشش آن ها میشود

به این نکته توجه کنید که جواهرات طلا خود به خود لکه دار نمی شوند ولی کدر شدن طلا بر اثر برخی عوامل امکان پذیر است. اگر هر روز و یا برای یک مدت طولانی از انگشتر طلا، حلقه طلا، النگو طلا و …. استفاده کنید حتما خوب می دانید که بعد از مدتی احتمال کدر شدن آن ها وجود دارد کما اینکه برای این منظور چندین بار جواهر خود را برای جلا دادن به تعمیراتی برده اید.

در اغلب اوقات و مخصوصا در خانم ها، استفاده مداوم از مواد آرایشی شیمیایی، انوع ادکلن ها و یا مرطوب کننده های پوست با سایر کرم ها موجب کدر شدن طلا و جواهرات دیگر می شود. همچنین شستشوی ظروف با مواد و محلول های پاک کننده در کدر شدن طلا موثر است.

چرا باید طلا را تمیز کرد؟

کسانی که گردنبند طلا دارند می دانند که تمیز کردن آن چه تاثیر فوق العاده ای روی درخشش آن دارد. اما برعکس هرچقدر که گردنبد کثیف و پر از ذرات گرد و غبار باشد، نه تنها زیبایی خود را از دست میدهد بلکه میتواند تا حدودی مستعد شکسته شدن نیز باشد.

در صورتی که روی گردنبند شما سنگ قیمتی وجود داشته باشد تمیز کردن گردنبند و مخصوصا سنگ بسیار بسیار مهمتر خواهد بود. زیرا سنگ ها در صورت تمیز نشدن زیبایی، گیرایی و جلای خود را از دست میدهند. بنابراین اگر خواهان درخشش سنگ هستید حتما هر چند وقت یکبار آن را تمیز کنید.

کارهایی که باید برای ضدعفونی و تمیز کردن گردنبند طلا انجام داد

دقت کنید که دقیقا مانند لباس های شما که هر کدام شرایط شستشوی متفاوتی دارند، در خصوص قطعات مختلف طلا مانند گوشواره طلا، النگو طلا، انگشتر طلا و …. این قانون صادق است. نحوه تمیز کردن گردنبند  طلا بسته به اینکه نوع گردنبند شما چیست و چه سنگ قیمتی روی آن کار شده میتواند متفاوت باشد.  بنابراین چیزی که در این مقاله میخوانید صرفا نحوه تمیز کردن کردنبند طلا است نه جواهرات دیگر.

مراحل تمیز کردن گردنبند طلا

در صورتی که گردنبند شما هیچ سنگ قیمتی ندارد و یا چندان روی آن کار نشده است برای تمیز کردن آن مشکل زیادی نخواهید داشت و به راحتی میتوانید گردنبند را داخل یک ظرف پر از آب سرد ریخته و چند قطره مایع ظرفشویی داخل ظرف بریزید سپس به آرامی و با دستان خود گردنبند را تمیز کنید.

اگر گردنبند شما خیلی کثیف است

برخی از افراد چندان در تمیز نگه داشتن جواهراتشان کوشا نیستند. احتمالا شما اینطور نیستید اما برای گروه اول حتما لازم است که گردنبند دست کم ۱۵ دقیقه در آب خیسانده شود سپس آن را شست.

اگر زنجیر گردنبندتان ضخیم است

اگر گردنبند طلا ظریف دارید تنها کافیست که گردنبد را به آرامی خیسانده و مالش دهید. اما اگر ضخیم بود باید از برش کوچکی مانند مسواک نرم استفاده شود. اما دقت کنید که برس کاملا نرم باشد تا باعث خراشیده شدن آن نشود.

آب کشیدن گردنبند طلا

این مرحله را از قلم نیندازید. قبل از خشک کردن گردنبند حتما آن را زیر آب سرد قرار دهید تا کاملا از کف و مواد پاک کننده عاری شود. اگر زنجیر یا گردنبند شما فرورفتگی و برآمدگی زیادی دارد حتما به مدت یک دقیقه با آب سرد گردنبند را با آب سرد بشووید.

خشک کردن گردنبند

این مرحله مهم است و بهتر است که بعد از شستشوی کامل و ملایم گردنبند طلا آن را سریع با یک دستمال یا حوله نزم ولطیف خشک کنید. دقت کنید که پارچه باید حتما خشک باشد. حوله ها یا دستمال هایی که پرز دارند یا چسپندگی ایجاد میکنند میتوانند باعث سایش گردنبد شود بنابراین از آن ها استفاده نکنید. استفاده از پارچه ها یا حوله های میکروفایبر میتواند در این خصوص موثر باشد. استفاده از میکروفایبر باعث درخشان تر شدن جواهرات شما میشود.

نکات پایانی در خصوص تمیز کردن گردنبد طلا

برخی از خانم ها برای تمز کردن جواهرات طلای خود از روش های خطرناک و نامطمئنی استفاده میکنند. آن ها از خمیر دندان و جوش شیرین برای تمیز کردن گردنبند طلا استفاده میکنند که اینکار واقعا خطرناک و نادرست است. خمیر دندان و جوش شیرین به صورت طبیعی باعث خوردگی و ایجاد خش و خراش روی طلای شما میشوند. استفاده از این روش مخصوصا برای تمیز کردن جواهرات و طلاهای سنگ دار کار خطرناکی است  چون سنگ به شدت آسیب دیده و قیمتش کم می شود. از همه مهمتر ممکن است اینکار موجب شل شدن سنگ یا سست شدن اتصالاتش به طلا شود.

دیدگاهتان را بنویسید